W trosce
o mieszkańców
i środowisko

2017/07/12

Hydrozagadka rozwiązana.

W ostatnich dniach nasze miasto obiegła plotka o zanieczyszczeniu wody w mińskich wodociągach bakteriami e coli. Plotka a w dodatku sensacyjna ma bardzo dużą siłę rażenia w  szczególności w czasach ogromnej siły mediów społecznościowych. Większość informacji tam się pojawiająca nie jest w ogóle weryfikowana. Wśród części mieszkańców można było zauważyć objawy paniki. Pojawiły się memy nawołujące do zaprzestania picia wody z kranu, nie podawanie jej zwierzętom. W finale zmierzył się rozsądek z paniką ...i rozsądek wygrał!

Źródło paniki.

Zaczęło się od tego, że do Sanepidu wpłynął wniosek o zbadanie wody w kranach dwóch mieszkań znajdujących się w budynkach należących do spółdzielni mieszkaniowej „Przełom”. Sanepid wodę zbadał i określił przekroczenie norm bakterii e coli. Niezwłocznie po wystąpieniu rzekomego zanieczyszczenia służby laboratoryjne, Przedstawiciele Laboratorium PWiK, dokonali analizy próbek wody pobranych z sieci wodociągowej (nie z kranów) zasilającej oba budynki. Badanie wody z wodociągów zaprzeczyło jakoby wystąpiły uchybienia lub naruszenie norm określonych przez Ministra Zdrowia, co potwierdziło, wysoką jakość wody w mińskich wodociągach. Okazało się iż problem wystąpił po stronie zarządcy nieruchomości i to wewnętrzna instalacja wodociągowa jest powodem zanieczyszczenia. Jak wygląda proces starannego badania wody w mińskich wodociągach znajdziecie Państwo w artykule: Bezpieczna woda w mińskich wodociągach – jak badamy? (kliknij tu >>)

Odpowiedzialność zarządcy wodociągów.

Coraz więcej mieszkańców miasta ma pełną świadomość, że Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Mińsku Mazowieckim odpowiada za stan wody doprowadzanej do głównego wodomierza w domach i blokach oraz, iż dalej pełna odpowiedzialność spoczywa na właścicielu nieruchomości -  w tym wypadku na wspomnianej spółdzielni mieszkaniowej. Warto dodać, że PWiK nie odpowiada za wodę ciepłą, która dostarczana jest oddzielną instalacją przez PEC. Niestety jak to bywa w przestrzeni wirtualnej, plotka postępuje błyskawicznie i dla niektórych przeistacza się w fakt.  Zainteresowanych odsyłamy do innego artykułu na temat podstawy prawnej odpowiedzialności poszczególnych instytucji za wodę: Kto odpowiada za jakość wody w kranie?  (kliknij tu >>)

Apel do mieszkańców.

Drodzy mieszkańcy, nie dajmy się zwieść nie potwierdzonym i nierzetelnym informacjom i pamiętajmy, iż Wodociągi w Mińsku Mazowieckim dostarczają wodę w pełni bezpieczną i najwyższej jakości. Rygorystyczne badania prowadzone są przez akredytowane laboratorium o wiele częściej, niż przewidują polskie i unijne rozporządzenia. Warto także zwrócić uwagę, iż normy dotyczące częstotliwości badań wody w kranach są o wiele wyższe niż w przypadku wód butelkowanych. 

Pracownicy mińskich wodociągów są do Państwa dyspozycji i zapewniają, iż każdy niepokojący sygnał dotyczący jakości wody dostarczanej przez naszą Spółkę był, jest i będzie weryfikowany. Państwa bezpieczeństwo jest dla nas priorytetem. Zachęcamy jednocześnie zarządców nieruchomości do regularnych kontroli instalacji wewnętrznych, aby podobnych sytuacji uniknąć w przyszłości.

» powrót
Przedsiębiorstwo zostało powołane aby służyć Wam mieszkańcom miasta. Naszym celem jest Wasze zadowolenie. Zrobimy wszystko abyście mieli poczucie, że świadczymy usługi, z których jesteście zadowoleni a obsługa w pełni Was satysfakcjonuje.
PRZYŁĄCZ SIĘ DO SIECI » WZORY UMÓW I FORMULARZE » CENNIK I TARYFY » REGULAMINY » NAJWAŻNIEJSZE PYTANIA » ODCZYT WODOMIERZA » AWARIE » RODO »
Woda to źródło życia, dlatego w naszym przedsiębiorstwie jej jakość jest dla nas najważniejsza. Badania wykazują, że woda w mińskich wodociągach jest najwyższej jakości, czasem nawet lepsza niż woda butelkowana. Namawiamy do picia wody z kranu.
PIJ WODĘ Z KRANU » RAPORT JAKOŚCI WODY » TWARDOŚĆ WODY » EKO EDUKACJA  » WSPÓŁPRACA »
Ścieki w Mińsku oczyszczane są zgodnie z normami Ministerstwa Środowiska. Oczyszczalnia Ścieków zlokalizowana jest w południowo-zachodniej części miasta.
OCZYSZCZANIE ŚCIEKÓW » ZADBAJ O ŚRODOWISKO » AGROVIT » ENERGIA ZE ŚCIEKÓW »
SPÓŁKA
USŁUGI
KONTAKT
DLA PRACOWNIKA
DLA KLIENTA
WODA
KANALIZACJA
PRZETARGI
Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji
Sp. z o.o. w Mińsku Mazowieckim   -  polityka prywatności »
Do góry