W trosce
o mieszkańców
i środowisko

2014/02/06

Odwodnienie zimą?

Organizm człowieka o każdej porze roku potrzebuje ok. 2-2,5 litrów płynów dziennie. Jednak o tym, że zimą należy dbać o nawodnienie organizmu tak samo jak w ciepłych miesiącach roku pamięta tylko 1/3 Polaków. Może mieć to znaczący wpływ na nasze zdrowie, dobre samopoczucie i sprawność fizyczną. Niskie temperatury powietrza sprawiają, że nie sięgamy po napoje tak często jak w okresie wiosenno-letnim. Czy jednak chłodne powietrze sprawia, że nie powinniśmy dbać o prawidłowe nawodnienie naszego organizmu?

Zima - pozornie bezpieczny okres

Eksperci podkreślają, że zarówno latem jak i zimą należy utrzymywać stały poziom nawodnienia organizmu. Zimowa aura nie skłania nas jednak do spożywania napojów. Zapominamy przez to o odpowiednim uzupełnianiu płynów i tym samym zwiększamy ryzyko odwodnienia organizmu, którego objawami mogą być osłabienie, zawroty i bóle głowy, zmęczenie i apatia. Paradoksalnie zimą, pomimo niskich temperatur i mniejszego pragnienia, organizm odwadnia się równie szybko. Dajemy się oszukać mniejszemu pragnieniu. Jednak wpływ suchego powietrza i przebywania w ogrzewanych pomieszczeniach może mieć zgubny wpływ na nasz organizm. Dlatego latem, jak i zimą należy stosować się do zaleceń Ministerstwa Zdrowia i pamiętać o codziennym spożywaniu 2 do 2,5l wody lub innych napojów w każdej postaci. Jeśli zimą woda nie smakuje tak dobrze jak latem, możemy sięgać po soki, nektary, kompoty, możemy pić różnego rodzaju herbaty czy rozgrzewające napary.

Osoby w podeszłym wieku w strefie ryzyka

Osoby powyżej 60. roku życia w porównaniu do innych grup wiekowych są znacznie bardziej narażone na ryzyko odwodnienia ze względu na zmniejszające się z wiekiem łaknienie, przyjmowane leki czy problemy z poruszaniem się. 

Jak zadbać o siebie zimą?

Najprostszą metodą zapobiegania niebezpiecznym sytuacjom w okresie zimowym, a także dbania o swój organizm, jest spożywanie odpowiedniej ilości płynów. Wystarczy pamiętać o tym, że pomimo chłodu i pozornie sprzyjających warunków dla prawidłowego nawodnienia, organizm stale wytraca wodę, nawet z oddechem.

Warto również pamiętać, aby spożywać w tym okresie więcej napojów ciepłych, które oprócz właściwości nawadniających nasz organizm, pomagają w utrzymaniu optymalnej temperatury ciała, które przy wysokim mrozie jest szczególnie narażone na wychłodzenie. Idealnym napojem na chłodne, zimowe wieczory będzie rozgrzewająca herbata wg poniższego przepisu:
Pomarańczowa herbata z goździkami (porcja dla 4 osób)
- 4 torebki ciemnej herbaty
- 1 pomarańcza
- 1 cytryna
- 4 goździki
- 4 łyżeczki miodu
- imbir
- sok malinowy
Po zalaniu torebek z herbatą należy dodać do naparu pokrojony imbir oraz goździki. Po częściowym przestygnięciu napój przelewamy do ulubionych naczyń, wkładamy po dwa plasterki pomarańczy i cytryny a na koniec dodajemy sok malinowy i mieszamy aby smaki się połączyły. Taka herbata z pewnością pomoże każdemu zmierzyć się z mrozem za oknem.

» powrót
Przedsiębiorstwo zostało powołane aby służyć Wam mieszkańcom miasta. Naszym celem jest Wasze zadowolenie. Zrobimy wszystko abyście mieli poczucie, że świadczymy usługi, z których jesteście zadowoleni a obsługa w pełni Was satysfakcjonuje.
PRZYŁĄCZ SIĘ DO SIECI » WZORY UMÓW I FORMULARZE » CENNIK I TARYFY » REGULAMINY » NAJWAŻNIEJSZE PYTANIA » ODCZYT WODOMIERZA » AWARIE » RODO »
Woda to źródło życia, dlatego w naszym przedsiębiorstwie jej jakość jest dla nas najważniejsza. Badania wykazują, że woda w mińskich wodociągach jest najwyższej jakości, czasem nawet lepsza niż woda butelkowana. Namawiamy do picia wody z kranu.
PIJ WODĘ Z KRANU » RAPORT JAKOŚCI WODY » TWARDOŚĆ WODY » EKO EDUKACJA  » WSPÓŁPRACA »
Ścieki w Mińsku oczyszczane są zgodnie z normami Ministerstwa Środowiska. Oczyszczalnia Ścieków zlokalizowana jest w południowo-zachodniej części miasta.
OCZYSZCZANIE ŚCIEKÓW » ZADBAJ O ŚRODOWISKO » AGROVIT » ENERGIA ZE ŚCIEKÓW »
SPÓŁKA
USŁUGI
KONTAKT
DLA PRACOWNIKA
DLA KLIENTA
WODA
KANALIZACJA
PRZETARGI
Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji
Sp. z o.o. w Mińsku Mazowieckim   -  polityka prywatności »
Do góry