W trosce
o mieszkańców
i środowisko

2014/11/27

Zadbaj o instalację przed zimą

Jeśli chcesz zapobiec zamarzaniu przyłączy wodociągowych to przełom listopada i grudnia jest ostatnim dzwonkiem na wykonanie stosownych prac.

Ostatnia zima pokazała, jak wielu właścicieli nieruchomości nie przywiązuje wagi do zabezpieczenia rur przed mrozami. W efekcie przyłącze potrafi zamarznąć i pozbawić nas dostępu do wody w domu nawet przez całe tygodnie.

Dobrze wykonana instalacja wodociągowa nie zamarznie nawet podczas najostrzejszej zimy. Ale gdy przyłącze wykonane jest nieprawidłowo, lub dokonano jakichś niekorzystnych zmian, groźba zamarznięcia wody jest realna.

Warto pamiętać, iż za stan przyłącza nie odpowiada przedsiębiorstwo wodociągowe. Stan techniczny przyłącza wody leży po stronie właściciela (zarządcy) nieruchomości, dlatego warto o niego zadbać. Powinni to zrobić szczególnie ci, u których przyłącze zamarzło ostatniej zimy. Wystarczy podjąć odpowiednie kroki, aby uniknąć takiej sytuacji tej zimy.

Jak zabezpieczyć przyłącze wody przed zamarznięciem:
Przyczyną zamarznięcia wody w rurach jest zbyt płytkie – na głębokości mniejszej niż 1,60 m – poprowadzenie rury od sieci wodociągowej do budynku. Ostatniej zimy ziemia przemarzała do głębokości 1,20 m. Najpewniejszym, ale i najdroższym sposobem, aby zapobiec zamarzaniu jest wykopanie i położenie ponownie rury, na większej głębokości. Można też, po odkopaniu, ocieplić rurę izolacją termiczną. Niestety woda może zamarzać również w rurach położonych zgodnie z projektem, na odpowiedniej głębokości. Do takiej sytuacji może dojść, gdy po położeniu przyłącza, po jakimś czasie ktoś „wypłycił” podwórko. Zdarza się to na przykład przy układaniu kostki brukowej. Nie dość, że rura przykryta jest cieńszą warstwą izolującej ziemi, to jeszcze przez taką nawierzchnię szybciej przenika ciepło niż np. przez trawnik. W najbardziej mroźne dni można również odkręcać lekko kran z wodą. Tak, aby płynęła ona bez przerwy. Koszty takiego zużycia wody mogą być niższe niż usuwanie awarii wynikającej z zamarznięcia przyłącza. Zabezpieczyć należy też wodomierze. Te na zewnątrz, w studzienkach, można ocieplić wełną mineralną lub innym materiałem izolacyjnym. Podobnie należy zadbać o wodomierze w zamkniętych nieogrzewanych pomieszczeniach. Trzeba też zadbać, aby w pomieszczeniach nawet ogrzewanych, podczas mrozu były zamknięte drzwi i okna.

Wodociągi mają swoje sposoby na odmrażanie rur - to jednak droga usługa.

Zakłady wodociągowe dysponują technologiami do odmrażania przyłączy. Usługa odmrażania rur jest jednak odpłatna. Koszt zależy od długości dojazdu, czasu pracy i liczby pracowników zaangażowanych w usuwanie awarii.

Dlatego, lepiej zadbać o przyłącze wodociągowe, zanim nadejdzie mroźna zima.

» powrót
Przedsiębiorstwo zostało powołane aby służyć Wam mieszkańcom miasta. Naszym celem jest Wasze zadowolenie. Zrobimy wszystko abyście mieli poczucie, że świadczymy usługi, z których jesteście zadowoleni a obsługa w pełni Was satysfakcjonuje.
PRZYŁĄCZ SIĘ DO SIECI » WZORY UMÓW I FORMULARZE » CENNIK I TARYFY » REGULAMINY » NAJWAŻNIEJSZE PYTANIA » ODCZYT WODOMIERZA » AWARIE » RODO »
Woda to źródło życia, dlatego w naszym przedsiębiorstwie jej jakość jest dla nas najważniejsza. Badania wykazują, że woda w mińskich wodociągach jest najwyższej jakości, czasem nawet lepsza niż woda butelkowana. Namawiamy do picia wody z kranu.
PIJ WODĘ Z KRANU » RAPORT JAKOŚCI WODY » TWARDOŚĆ WODY » EKO EDUKACJA  » WSPÓŁPRACA »
Ścieki w Mińsku oczyszczane są zgodnie z normami Ministerstwa Środowiska. Oczyszczalnia Ścieków zlokalizowana jest w południowo-zachodniej części miasta.
OCZYSZCZANIE ŚCIEKÓW » ZADBAJ O ŚRODOWISKO » AGROVIT » ENERGIA ZE ŚCIEKÓW »
SPÓŁKA
USŁUGI
KONTAKT
DLA PRACOWNIKA
DLA KLIENTA
WODA
KANALIZACJA
PRZETARGI
Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji
Sp. z o.o. w Mińsku Mazowieckim   -  polityka prywatności »
Do góry